OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V neprebernom množstve kapiel, ktoré momentálne tvoria, som sa už pomaličky začínal utápať. A tak som v podstate prestal vyhľadávať nové bandy, no keďže nie som ani hluchý a ani slepý, tak sa cez tento môj blok stále nejaká kapela prebojuje. Tentoraz sa takto podarilo učiniť nemeckej kapele DARK SUNS. Do rúk sa mi dostalo ich druhé CD s názvom „Existence“. Siahol som po nich hlavne preto, že ich predchádzal chýr o dobrej konkurencii pre také bandy ako OPETH, ANATHEMA a PORCUPINE TREE. No, minimálne odvážne tvrdenie...
Sama kapela, sa označuje za progress dark metal, a keďže ma štýlové škatuľky nezaujímajú, tak sa hádať nebudem, ale ja som z celého albumu nezačul nijaký náznak progresu. A dark??? Nechajme to radšej tak... Tieto štýlové nezrovnalosti môžu byť spôsobené aj tým, že každý ma svoje kritériá na škatuľkovanie. Nevadí, je to len hra so slovíčkami a uniká podstatná vec, tou je samotná hudba. DARK SUNS na podnose s názvom „Existence“, ponúkajú pochúťku, ktorá načisto opantala moje zmysly. Celý album, aj napriek svojej dĺžke, som zhltol s ľahkosťou a nenarazil som na jediný rušivý moment. Nejde o žiadne hudobnícke onanie a predvádzanie sa, ale o jednoduchosť, krásu a prepracované aranžmány. Melódiami prešpikované akustické pasáže pomaličky prechádzajúce v zbustrované, ktoré nie sú o nič menej melodické a naopak. Tým všetkým sa prelína príjemný melodický spev, o ktorý sa mimochodom stará bubeník tejto formácie. Neviem ako stíha spievať aj bubnovať naživo, ale o zábavu má určite postarané. To všetko je zabalené do bombastickej atmosféry produkovanej klávesmi. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o nejakú jednoduchú vec, tak to tiež nie. Ide o veľmi príjemnú záležitosť, ktorá sa s ľahkosťou počúva, ale určite nie hrá. Z CD je ako silnú inšpiráciu počuť OPETH, ale od tejto kapely sa Nemci odlišujú mäkšími gitarami a spevom a hlavne použitím kláves. Aj keď na verejnosť momentálne prenikajú také zvesti, že OPETH na svojej ďalšej nahrávke tiež využijú možnosti tohto nástroja. Ako to všetko charakterizovať? Ja neviem, ale pokúsim sa: hudobná rozpustilosť, pohrávanie sa s melódiami a tempom, proste hudba plná emócií. Po vypočutí tohto albumu som si zohnal aj ich debut a musím skonštatovať, že DARK SUNS urobili veľmi dobre, keď na svojej novinke vyradili chrapľavý vokál a zjemnili gitary. Takáto tvár im viac svedčí, hoci nemôžem povedať, že by bol debut zlý. Proste som presvedčený, že DARK SUNS na albume „Existence“ našli svoju vlastnú tvár. Tvár, ktorá im veľmi svedčí a ktorú ak budú rozvíjať, tak majú šancu mnoho dosiahnuť. Významným krokom vpred bolo pre kapelu určite aj európske tour s PAIN OF SALVATION. I keď si neviem dobre predstaviť, ako zapadli k takejto kapele. Predsa len ide o dosť inú hudbu a prog fans asi nie sú publikom, ktoré by dokázalo túto kapelu plne oceniť.
Dúfam, že na ďalšom albume sa im ešte viac podarí odpútať sa od prílišnej inšpirácie svojimi známejšími kolegami a ja si budem môcť definitívne zaradiť do mojej zbierky ďalšiu výbornú kapelu.
Z tvorby je cítiť inšpiráciu kapelami OPETH, ANATHEMA a PORCUPINE TREE, no DARK SUNS do nej vnášajú vlastný rozmer a atmosféru. Album je o rozjímaní, o hudobnej rozpustilosti, pohrávaní sa s melódiami a tempami, proste o hudbe plnej emócií... Príjemne sa počúva a odporúčam ho všetkým fanúšikom hore zmienených skupín, ako i milovníkom atmosféry.
7,5 / 10
Nico Knappe
- spev, bicie
Maik Knappe
- gitara
Thomas Bremer
- piáno, perkusie
Christoph Bormann
- basgitara
Christoph Bormann
- gitara
1. Zero
2. A Slumbering Portrait
3. The Euphoric Sense
4. Her And The Element
5. Daydream
6. Anemone
7. You, A Phantom Still
8. Gently Bleeding
9. Abiding Space
10. Patterns Of Oblivion
11. One Endless Childish Day
Existence (2005)
Swanlike (2002)
Dovolím si citovať z dávnejšej recenzie kolegu Rudiho: "S nemeckými metalovými kapelami je to už raz tak. Originality je medzi nimi väčšinou ako šafránu, no keď príde na surfovanie po vlnách aktuálnych trendov, len ťažko hľadajú v tejto disciplíne seberovných."
DARK SUNS sú Nemci a vyššie uvedené plnia do bodky. Veľmi príjemná, náladová, miestami smutná a melancholická hudba, rámcovo ohraničená kapelami spomínanými v recenzii (pridal by som snáď len KATATONIU a mäkšie pasáže z tvorby NOVEMBERS DOOM). Bohužiaľ rovnako ako na koncerte, tak aj na CD naráža snaha "Temných sĺnc" na zúfalý nedostatok originality. Schopnosť napísať silnú melódiu si osvojili, ale zvukovo, kompozične či štruktúrou ide o neustále déjà vu. "Existence" je dobrá doska, ale lídri žánru sú niekde inde -- v spomínanej záplave skupín tak trochu patria k tým, ktoré sa síce dajú počúvať kedykoľvek, ale akosi nie je dôvod siahať po ich tvorbe opakovane.
P.S.: Po boku PAIN OF SALVATION si vyslúžili DARK SUNS prekvapivo slušnú odozvu. A bubeník to odspieva aj naživo. Dokonca čisto.
Vypocul som si aj prvy album, a toto je vyrazny posun k lepsiemu. Thorn musi byt v sucasnosti psychicky zruteny z tolkej neoriginality kapiel. Naj. skladba: Patterns Of Oblivion
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.